В рамках проекту "Дрон-погляд на зони екологічного лиха Львівщини"

Грибовицьке сміттєзвалище - зона екологічного лиха

Смердяча історія Львова, або закриття звалища десятирічної давнини
Цього року Грибовицьке сміттєзвалище святкуватиме своє 57-річчя. Свою історію воно розпочало з міського могильника, який створили у 1959 році на території Жовківського району. Площа його складала близько 40 гектарів. Режим роботи сміттєзвалища передбачає 25 років, проте Грибовицьке сміттєзвалище функціонує до тепер, що вдвічі перевищує всі терміни.

Колись, як розповідали місцеві мешканці, на цій землі росли суниці та квіти. Тепер тут захоронено близько 500 тисяч кубометрів гудронів, 2 мільйони тонн токсичних відходів і 8 мільйонів тонн побутового сміття. З самого сміттєзвалища щодоби витікає в землю 150 кубометрів інфільтратів.

Щодоби зі Львова та його околиць до Грибович потрапляє близько 1000 тонн сміття.

Про це нам розповів під час одного з виїздів Ігор Іванюк, депутат Жовківської ради, який займається проблемою Грибович понад п'ять років, і всіляко допомагав у створенні проекту.

Офіційно Грибовицьке сміттєзвалище закрите з 1 квітня 2004 року головним санітарним лікарем Львівської області. І поки триває підготовка до рекультивації зміттєзвалища, а громадські активісти, журналісти, політики різних рівнів і партій борються за подолання цієї катастрофи (правда чомусь, як правило, перед виборами), то сміттєзвалище живе своїм повсякденним життям.
"Якщо ви вважаєте, що це проблема лише Жовківщини, Грибович, Малехова та інших прилеглих сіл, то глибоко помиляєтесь. Кожен день місто Львів накопичує сміття розміром з будинок: шириною 20 на 20 м і висотою 10 м. Пам'ятаєте, десь у жовтні, на Варті-1 був пост про те, що Грибовицькі сміттєві терикони видно вже навіть зі Львова. Люди довго сперечались, говорячи, що від міста до сміттєзвалища 1630 м, і це не може бути правдою. Але як виявилось, таки правда. Сміттєзвалище ближче, ніж здається. І це вже давно проблема самого Львова".




Ігор Іванюк
депутат

Проблеми Грибовицького сміттєзвалища

Чому це стосується нас, мешканців Львова, Львівської області, України врешті решт

– найбільша проблема – онкологія, при чому як у мешканців навколишніх сіл, так і безпосередньо Львова;

– підвищення показників серцево-судинних захворювань у дітей та дорослого населення;

– вроджені вади


– підвищення рівня радіації у повітрі;

– знищення родючого шару ґрунту;

– забруднення підземних вод та криниць мешканців сіл та присадибних дачних ділянок;

– небезпека розповсюдження антисанітарії (щурі, чайки, безпритульні собаки, які переносять різноманітні хвороби);

– нелегальні сортувальні склади: тверді побутові відходи неконтрольовано сортуються, тобто ніхто не знає, що потрапляє на звалище і куди потім це вивозиться;

– ромський табір;


– забруднення повітря;

продаж городини на базарі;

– антисанітарія;


UP TITLE
Про кожну проблему потрібно говорити окремо. Перш за все – це медичнй аспект. Адже сміттєзвалище – це не просто сміття, негарний запах і зовнішній вигляд території. Це життя та здоров'я людей.
Ми проводим моніторинг стану населення населених пунктів, які прилягають до Грибовицького сміттєзвалища більше 10 років. Аналізуючи дані за 2014 рік, серед дорослого населення спостерігається показники вищі від середньорайонних з хвороб нервової системи, хворобах ока – в два рази вищі, цереброваскулярні хвороби, хвороби органів дихання – в два рази вищі, захворювання органів травлення, також переважають хвороби шкіри, хвороби кістково-мязевої системи, сечостатевої системи.

Особливо це характерно для таких сіл, як Малехів, Збиранка та Великі Грибовичі. Слід врахувати, що значна частина населення тих населених пунктів лікується у Львові, і тому вони не потрапляють до нашої статистики. Тому теоретично можемо припустити, що кількість показників захворюваності є ще вищою.

Медична система так побудована, що ми не маємо зі Львовом зв'язків, щоб відслідкувати усіх пацієнтів, які поїхали на лікування, але якщо врахувати, що в два рази підвищення захворювань по хворобам ока, а це є такі специфічні захворювання, що потребують вузьких спеціалістів (окулістів), то можна думати, що захворюваність є ще більшою від цього показнику. Існує така ситуація, що не всі люди стають на медичний облік

З онкозахворювань спостерігаються підвищені показники у всіх класах новоутворів. Зокрема онкозахворювань дитячого населення: за 2014 рік в селах Малехів, Дубляни, Великі Грибовичі цей показник є набагато вищим на душу населення. Це хвороби крові, хвороби нервової системи в два рази. Хвороби органів дихання – в два рази, особливо бронхіальна астма. Також у дітей спостерігаються хвороби органів травлення, хвороби шкіри, хвороби сечостатевої системи – у два рази. Вроджені вади та інфекційні захворювання – також у два-три рази перевищують показники.

Така ситуація простежується щороку. Проте кількість людей з інвалідністю чи вродженими вадами лише накопичується, бо вроджені вади – це або хтось помирає на ранніх стадіях, або живе уже з інвалідністю. Цей показник приблизно за рік однаковий, але якщо дивитись на людей з вадами, то їх кількість щороку збільшується.


Боровик Юрій Омелянович, заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Жовківського району.
Як медик можу прокоментувати те, що найбільша загроза – це ракові захворювання. Це основна проблема і наслідок того, що продукує львівське сміттєзвалище.

Ніхто про це не говорить, ніхто не говорить про те, що вода не тільки в Малехові, Грибовичах і Дублянах є отруєною. Стічні води стікають в криниці, вони стікають до самого Львова. І я вже не кажу про гудрони, що знаходяться на території того ж сміттєзвалища. Вони розташовані на розточчі, і всі підземні води з великих пластів виходять з-під звалища.

На мешканців Львова це впливає, як мінімум, тим, що є водокачка неподалік від Львівського сміттєзвалища, приблизно півтора кілометра. Весь Шевченківський район бере воду власне з цієї водокачки.

Як медик можу сказати, що країна має в терміновому порядку утилізувати відходи та звалище, і це має бути першочерговим завданням влади Львова та області. Ця проблема свідомо замовчується.

Кожна політична сила, що йде до влади, говорить про цю проблему, а прийшовши чи не може, чи не хоче її вирішити.

Люди, які живуть в Малехові та Грибовичах, мають отримувати компенсацію за те, що живуть в зоні екологічного лиха.

Проте вони лише інколи отримують декілька путівок на рік від влади на відпочинок дітям. Але цього недостатньо.

Юрій Дмитришин, лікар, хірург-стоматолог Львівської обласної клінічної лікарні, член правління Екологічного порятунку України.



Причини росту захворюваності населення

Дослідження грунту та вод виявили перевищення шкідливих речовин
Грунти і води навколо Грибовицького сміттєзвалища містять свинець, мідь, цинк, хром та інші хімічні елементи таблиці Менделеєва в кількості, що є шкідливою для людського організму.
чому це продовжується?

Однак сміттєзвалище продовжує працювати

Звалище офіційно закрите, грунти і води отруєні, люди хворіють,
але кожного дня приїжджають нові машини зі сміттям

Сміттєвий бізнес
Сміттєзвалище давно потрібно утилізувати, але схоже, що з певних причини немає політичної волі, щоб це зробити:

1. Завод збудований в Україні може брати квоту на отримання мита на митницях, на ввезення будь-якої тари в упаковці.

2. Вони будуть диктувати умови м. Львову про суму на вивезення сміття.

3. Вивезення та сортування цього сміття, яке передбачано за день, це чистий заробіток без затрат, а тому надприбутковий бізнес. Мінімум на 2006 рік це було – 200 тис. грн. І це тільки з спальних районів і з тих сімей, що мешкають у Львові. Якщо на 800 тис. населення кожна сім'я в добу викидує приблизно кульок сміття, і якщо його посортувати, то станом на 2006 р було приблизно 2 грн. Але значно більше сміття утилізується з підприємств і закладів громадського харчування. Ще одна проблема – фірми, які випускають будь-яку продукцію, приховують свої прибутки, вивозячи сміття нелегально. Якщо легалізувати вивезення сміття, вони зобов'язані будуть декларувати кількість, яке вони вивезли і це буде прямопропорційно продукції, яку вони виготовили.

Тут є дуже багато моментів, тому, що більшість сміття, що вивозиться на львівське сміттєзвалище є нелегальним. Це внутрішній заробіток міської влади, обласної влади. Але коли буде сміттєпереробний завод – буде легалізація виробництва на підприємствах, і це факт.
Elon Musk, CEO of SpaceX
Попит породжує пропозицію
Тверді побутові відходи сортуються на сміттєзвалищі нелегально. У сміттєсортувальному бізнесі задіяні, перш за все мешканці Грибович та прилеглих сіл, які на подвір'ях своїх домівок облаштували сортувальні склади, куди зносяться відходи. Адже територія сміттєзвалища не охороняється. До того ж через звалище проходить дорога до села Збиранка, якою курсує шкільний автобус, і перекрити її не можуть. Будь-хто може зайти, заїхати на звалище в будь-який момент.
Як часто піднімається питання сміттєзвалища в роботі Жовківської райради?

Якщо говорити про закриття Грибовицького сміттєзвалища, то його потрібно рекультивувати. Просто кинути його і закрити категорично не можна, адже це означає лишити з проблемою всіх мешканців Малехова, Грибович, Дублян та навколишніх сіл. Усе в руках керівника міста Львова, який має знайти іншу площадку для сміття. Ця проблема піднімається вже років 12.

За останню каденцію, 5 років тому, підписувалася трьохстороння угода, яка передбачала в Жовківському районі зробити дороги, дітей відправити на оздоровлення літом, почати будівництво школи, але не підписали головне – закрити Грибовицьке сміттєзвалище, провести його повну рекультивацію, тому що десь задобрювали громади всі ці роки. Вдалося домогтися того, що існує готовий проект закриття, але далі все зупинилось.

Кому підпорядковано сміттєзвалище?

Львівському міському комунальному підприємству "Збиранка". Обласна рада не дала ЛКП "Збиранка" навіть дозволу на прийняття і вивезення сміття, проте воно далі працює. Тобто якось через коліно: санітарний лікар закрив, дозволу не дали, а машини їздять, звалище працює. Де-юре воно працює незаконно.

Єдиний, хто у Львівській міськраді домагався реально закриття сміттєзвалища, це керівник управління ЖКГ Юрій Голець. Але якщо нема волі вищого керівництва, то нічого не вийде. Хоча мер Львова Садовий весь час повторює, що готовий закрити, просто треба знайти іншу ділянку.

Сміттєпереробний завод вирішить проблему?

Безумовно. Просто треба знайти, де його розмістити. Тому що зараз це – полігон, на який сміття звозиться і залишається. Сміттєпереробний завод – це коли 80, 90% переробляється а 10% – залишається. З цими 10 % уже можна робити рекультивацію, так як власне є в розвинених країнах.

Проблема дуже серйозна, просто люди зараз трохи втихомирились, бо в країні війна, і вони розуміють, що і так тяжко. Але це питання, яке треба вирішувати найближчими днями і навіть не місяцями. Питання ділянки не може вирішувати Жовківська рада, це має розглядати і вирішувати громада, і сама прийняти рішення для себе, чи вона цього хоче. Це має бути ділянка біля Львова, бо буде невигідно возити сміття десь під Раву-Руську, це призведе до здорожчання послуг за вивіз сміття для мешканців Львова.

Зараз є проект, готовий, погоджений, і навіть оголошений конкурс, який правда ніхто досі не виграв. Сам проект зроблений, за нього заплачені кошти, пройшов він експертизу в Києві, але термін його актуалізації є 3-5 років. Тобто, якщо не знайдеться інвестор, то ті всі кошти, які витрачені на ці папери, можна викинути. Проблема у коштах. Інвестор не буде вкладати в закриття. Від того нема заробітку, тільки будівництво нового переробного заводу може приносити прибуток.

Термін такого полігону – 25 років. Він з 1954 перевищений уже втричі.

Тому його треба закрити, точніше рекультивувати, інфільтрати відвести в очисні споруди міста Львова.

Як мешканці реагують? Вони хочуть закрити сміттєзвалище чи ні?

Мешканці хочуть закрити, і вони усвідомлюють цю проблему. Інша справа, які там сортують, а потім перепродують – це інше питання. А самі мешканці, які живуть тут, то уже давно усвідомили, що його треба закривати. Були вже акції, коли зробили виїздну сесію на дорозі. Хоча це приводило до того, що їм давали лише компенсації (відпочинок дітей, наприклад), але мешканці вже давно зрозуміли, що це так – подачка, щоб мовчали.



Швай Тадей Іванович
Голова Жовківської районної ради
ЯКЩО СМІТТЄЗВАЛИЩЕ ПІДПОРЯДКОВАНЕ ЛКП "ЗБИРАНКА", то

Що вони роблять?

На якій стадії просування проект рекультивації та закриття сміттєзвалища?

Після ряду журналістських запитів, команда "Дрон-погляду" потрапила на прийом до начальника управління житлового господарства Львівської міської ради Юрія Гольця.
Він розповів про стан робіт з рекультивації звалища
"Завершуємо перший етап проекту рекультивації. Ми побудували
підземний трубопровід, який проходить від дамби озера вниз, піднімається вгору і прямує в сторону Львова, минаючи дачі та цвинтар. Станом на листопад 2015 року прокладено 63%. Є підрядна організація, і є повністю передбачене фінансування, яке закладено в бюджеті Львівводоканалу.

Щодо другого етапу, побудови самих каналізаційних насосних станцій, то тривають до цього часу дискусії, стосовно того, які саме насоси ставити. Велике питання полягає в економії енергоресурсів, тому як ці насоси будуть працювати годинами протягом доби, і ми вважаємо що мають бути економно розподілені енерговитрати.

ЛКП "Збиранка" не здійснює сортування та заготівлі вторинної сировини на території полігону. За законодавством це заборонено.

Проблема полягає в чому: є рішення міської, сільської ради, згідно яких ЛКП "Збиранка" заборонено вчинення будь-яких дій щодо облаштування там будь-яких сміттєпереробних комплексів на території полігону. Рішення про закриття надали, про те нам в Україні ніхто не надав чіткої відповіді з чого це все має починатися. Перше, що ми зробили, спільно з НУ "Львівська політехніка", провели екологічне дослідження, щоб зрозуміти що треба зробити. Про це рішення ми доповіли в Грибовичах, і як стало відомо, за 2-3 роки це зробити нереально.

Проблема полягає в тому, що нас отруює інфільтрат, і нас отруює гудрон. Крім цього отруює сам смітник.

Виявилося, що є дуже багато отруйних речовини, які використовуються в гальваніці. Ця гальваніка в самому смітнику. Тому власне стало питання поетапного закриття. Виділивши кошти на цей проект нам депутати малювали на папері, що ці кошти ніби є, але реально бюджет був пустий. І в звязку з тим, що не було належного фінансування, цей проект розтягнувся в часі. У міністерстві нам відмовили в фінансуванні, так як це питання не на часі.

Щоб не лишати людей тої надії, яку ми їм дали, було прийняте рішення по будівництву цього трубопроводу в першу чергу, що забезпечить принаймні відвід фільтратних вод, а на місці цих озер буде докладатися сміття, і це допоможе вирівняти грунт, щоб підготувати його до рекультивації. Тому зараз ми проводимо цей перший етап.

Другим етапом буде будівництво насосної станції на території підприємства "Збиранка". В січні плануємо відкачувати це в очисні споруди.

Голець Юрій Богданович,

Начальник
управління житлового господарства
Львівської міськради

Ми провели дослідження, щоб мати дані про те, як буде відкачуватись інфільтрат, в якій кількості, в які періоди, в яку пору року і при якій температурі. Також з якими речовинами, з додаванням яких реагентів.

Це робилося для того, щоб унеможливити будь-який шкідливий вплив на навколишнє середовище, на мешканців. Ми ж розумієм, що є проблема неприємного запаху.

Згідно розрахунків відкачуватиметься понад рік (не за тиждень і не за два), враховуючи об'єм, який приходить, і тий об'єм, який ми можем викачувати, і з розрахунком, щоб мікрофлора на наших каналізаційних спорудах не загинули від дії інфільтрату. Допускається концентрація 1 до 500 куб. м за добу. Але, ми розуміємо, що наші очисні споруди не в найкращому стані. І лише цього року відбулась бюджетна реформа, і тільки цього року водоканал отримав від Львівської міської ради кошти на вирішення тих чи інших проблем.

Чому перебувають люди на Збиранці і продовжують сортувати сміття?

Ми звертались до правоохоронних органів про те, що на полігоні перебувають невідомі люди. Полігон належним чином не охороняється. І це наслідок того, що тарифи за ЖКГ і надалі перебувають в політиці. Поки так буде, матимемо те, що маємо. Ми порахували, щоб обгородити належним чином територію, яка належить до обслуговування ЛКП "Збиранка", потрібно близько 2 млн. грн. Для підприємства "Збиранка" це дуже великі кошти, а для міста – в принципі, ні.

Ми хотіли надати кошти на будівництво огорожі по периметру. Проте повністю огородити немає змоги. Там іде дорога, по якій двічі на день проїжджає шкільний автобус, також там проїжджають мешканці, які проживають у Збиранці.

Зараз в ЛКП Збиранка охорони як такої не передбачено?

Звичайно ми проінформовані, що таке явище як незаконне сортування є, але я вважаю що кожен має займатись своєю справою. Якщо міліції делеговано повноваження спиняти порушників, складати адмінпротоколи, притягати до відповідальності, то чому це має робити підприємство, в статуті якого записано: "забезпечити захоронення твердих побутових відходів".

Окрім пропонованої огорожі потрібно також два працівники, які принаймні на в'їзді до цієї огорожі здійснюватимуть контроль. Без працівників охорони ця огорожу просто виріжуть і здадуть на металолом.

Голець Юрій Богданович,

Начальник
управління житлового господарства
Львівської міськради
Хто за що відповідає ми довідались

Залишилось тільки визначити, а вирішити як?

Доки чекати людям, які потерпають від хвороб, антисанітарії та смороду?


Шляхи вирішення проблеми:

– Оптимізувати тарифи на вивезення сміття;

– Компенсація з міських бюджетів;

– Визначення місця сміттєпереробного заводу;

– Пошук інвестора для будівництва заводу;
Як бачимо, перспектива довготривала і не дуже втішна. Проте є і хороші новини. Не дивлячись на все, вдалось хоч маленькими кроками, але досягти позитивних зрушень.


Після відвідування команди" Дрон-погляд" Грибовицького сміттєзвалища, було відремонтовано поламаний дизбарєр.
За результатами журналістських запитів до Національної поліції у Львівській області, представлених доказів про факт незаконного сортування сміття та забруднення навколишнього середовища, відкрили кримінальне провадження.
Також, як зазначив Юрій Голець, власників фірм зобов'язали вивозити будівельне сміття саме на полігон, а також вкривати та розрівнювати сміттєзвалище, щоб перешарувовувати інертними матеріалами територію сміттєзвалища для подальшої рекультивації.

І в планах на наступний рік, враховуючи надходження з бюджету.

Будуть виділятись кошти на огорожу, а також кошти на проведення наступних етапів по рекультивації, – пообіцяв Юрій Голець.

Для запобігання отруєння мешканців, передбачено покращення водопостачання.

Мешканці сіл поблизу сміттєзвалища отримують питну воду безкоштовно з водогонів. І цією водою поливають свої городи. Городина, за даними досліджень, наданими Юрієм Гольцем, екологічно ідеально чиста. Все підливається централізованою водою, що використовується без міри і без ліку. Береться шланг, і підливається весь город. Все фільтрується за рахунок тої води, а відходи лежать на глибині.

Проте безкоштовне водопостачання не розповсюджується на дачні кооперативи, які розташовані поряд з Грибовицьким сміттєзвалищем. І, на жаль, ніхто не дасть 100% гарантії, що вирощена там городина не потрапить на прилавки ринків та магазинів Львова.

Тому проблема потребує комплексного вирішення. І маленькі позитивні моменти не дають права громадськості викреслити Грибовицьке сміттєзвалище з пріоритету екологічної проблеми №1 у Львівській області. Доки не буде знайдено нового, цивілізованого способу утилізувати сміття, і доки остання машина не перестане привозити сміття на полігон, ми не маємо права списувати з порядку денного це питання.

Адже проблеми екології – це проблеми якості і безпеки нашого життя і майбутнього наших дітей. На нас лежить відповідальність, в яких умовах ми залишимо наше довкілля для нащадків.
За підтримки Freedom House та Міністерства закордонних справ Норвегії

Автор: Олена Ярошенко, блогер, волонтер проекту

Партнери проекту: Товариство "Зелений хрест", департамент екології і природних ресурсів Львівської ОДА, кафедра нових медій ЛНУ ім. Івана Франка